rolex replica indicates these overall appeal of sentimental charms .

Persona nedir, nasıl oluşturulur?

| |

Pazarlama araştırmalarında ve kampanya metodolojilerinde sıkça karşılaşılan “persona” (işletme kişiliği) ne anlama geliyor? Persona oluşturma metodu, pazarlamacılara ve markalara ne gibi avantajlar sunuyor? Personalar, müşterilerinizi daha iyi tanımanızı sağlayabilir mi? Tüm bu soruların ve daha fazlasının yanıtları yazımızda…

Persona (işletme kişiliği), pazarlama stratejinizin bir parçası olarak müşteri kitlenizi temsil etmesi için kurgulanmış bir karakterdir. Hedef pazarınızı anlamanıza ve ne tür içerik aradıklarını bulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kullanıcılarınızı daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşımla anlamanızı ve onlara doğru bir biçimde yönelmenizi sağlar.

Personalara sahip olmak deneme yanılma temelli metotlardan ziyade gerçeğe daha yakın bir öngörü setiyle strateji oluşturmanıza imkan tanır. Bir persona oluşturmak zor olabilir, ancak belirli adımları izlemeniz sürecinizi çok daha kolay hale getirecektir. Persona oluşturmak için en önemli noktalardan biri ise personanın ne olduğunu ve nelere hizmet ettiğini anlamaktır.

Persona ve karakter arasındaki farklar nelerdir?
Konuyla ilgili en çok karıştırılan iki terim persona ve karakterdir. Doğru bir persona oluşturabilmek için ikisinin arasındaki farklı anlamak gerekir. Persona, bir karakterin bir başka karakterle etkileşime geçmek için büründüğü bir rol veya maskedir. Karakter ise personanın arkasındaki gerçek/asıl kişidir.

Persona karaktere nazaran benzersizdir çünkü bir bireyin kişiliğinin somutlaşmış hali gibi düşünülebilir. Bir bireyi sanat eserleriyle, yazılarla ve hatta bazı durumlarda fiziksel görünümle de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde temsil etmek için kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kitlenize ulaşmak için onlarla ortak noktalarda buluşabileceğiniz bir personaya sahip olmanızın katkısı büyüktür. Persona çalışmaları yapmanız, müşterilerinizin şirketiniz için yaşam boyu değerlemesini (LTV / life-time value) arttırmanızda yardımcı olacaktır.

Her personanın diğerlerinden ayrılmasını sağlayan kendine özgü beceri ve yetenekleri vardır. Ayrıca, personalar genellikle onları anlamanıza yardımcı olan belirli renkler veya sembollerle ilişkilendirilir. Onları daha da farklı kılmaya yardımcı olan kendi benzersiz geçmişleri veya hikayeleri vardır.

Persona nasıl oluşturulur?
“Persona nasıl oluşturulur?” sorusu tek bir yanıtı varmışçasına durmaksızın soruluyor, yanıtı aranıyor ancak persona, işletmenizin veya kuruluşunuzun özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre sürekli olarak değişkenlik gösterir. Dolayısıyla bu sorunun herkese uyan tek bir yanıtı olduğunu söylemek gerçekçi olmaz. Ancak bir personanın nasıl oluşturulacağına ilişkin her daim geçerli olabilecek bazı ipuçları vardır; gelin birlikte göz atalım.

1. Odak noktanız nerede?
Bir persona oluşturmadan önce hedef kitlenizin kim olduğunu bilmeniz gerekir. İdeal müşterinizin veya kullanıcınızın yaşı, cinsiyeti, konumu ve ilgi alanları dahil olmak üzere demografik özellikleri hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın.

Neden önemli?: Hedef kitleniz
Pazarlama çabalarınızı ürününüzü satın alma veya hizmetinizi kullanma olasılığı daha yüksek olan bir grup insana odaklayabilmeniz adına bir hedef kitleniz olmalıdır. Bu, pazarlama faaliyetlerine yaptığınız yatırımın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlar. Ayrıca, hedef kitlenizi tanımak; mesajlarınızı bu kitlede yankı uyandıracak ve onların ihtiyaçlarına, isteklerine ve ilgi alanlarına hitap edecek şekilde uyarlamanıza olanak tanır. Tüm bunların en temelde destek olduğu iki şey vardır: Daha fazla satış ve dolayısıyla gelirlerde artış.

2. Önce tanışın
Hedef kitlenizin kim olduğuna dair genel bir fikir edindikten sonra, onlar hakkında pazar araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Buna anketler, görüşmeler ve odak grupları dahil olabilir.

Neden önemli?: Pazar araştırması
Pazar araştırmasının önemli olmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, işletmelerin tüketicilerin ne istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını anlamalarını sağlar. Bu bilgiler daha sonra müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılayan ürün ve hizmetler geliştirmek için kullanılır. Ayrıca, pazar araştırması işletmelerin pazardaki fırsatları belirlemelerine ve daha bilinçli stratejik kararlar almalarına yardımcı olabilir. Pazar araştırması işletmelerin müşteri davranışları hakkında öngörü edinmelerini sağlayarak pazarlama ve satış çabalarını geliştirmelerine yardımcı olur.

3. Bir personanın anatomisi: 5N 1K
Artık araştırmalarınıza dayanarak, personanızın ayrıntılı bir profilini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Adı, yaşı, mesleği, aile yaşamı, nerede olduğu, ilgi alanları ve ihtiyaçları gibi bilgileri yaptığınız araştırmaların sonuçlarına göre tanımlayabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize ve pazar alanınıza uygun bir persona elde etmek için temel özellikleri belirlemiş olacaksınız.

Neden önemli?: Profil oluşturmak
Bir persona profili oluşturmanın en büyük önemi de rekabetinizi anlamanıza yardımcı olmasıdır. İdeal müşterinizi anlayarak, rakiplerinizin kimi hedeflediğini de anlayabilirsiniz. Bu bilgi, hedef pazarınıza daha iyi ulaşmak için kendi pazarlama stratejinizi gözden geçirmenize ve rekabette öne geçmenize yardımcı olacaktır.

4. Bir ismi ve bir yüzü olmalı
Personalarınızı daha gerçek hissettirmek için onlara birer isim verin ve temsil eden bir resim veya avatar oluşturun. Bu, sizin ve ekibinizin hedef kitlenizi daha iyi görselleştirmenize ve onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Neden önemli?: Personanızı biçimlendirmek
Bir işletme kişiliğine isim vermenin önemli olmasının birçok nedeni vardır. Pazarlama ve markalaşmaya yardımcı olabilir ve müşterilerin şirketle bağlantı kurmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca çalışanların işlerine daha fazla katma değer yarattıklarını hissetmesine yardımcı olabilir ve herkesin şirketin hedefleri ve değerleri hakkında iletişim kurmasını kolaylaştırabilir.

Bir işletme kişiliğine isim vermenin birçok faydası vardır. Bunu yaparak şirketler, pazarda öne çıkmayı kolaylaştıracak daha güçlü bir kimlik duygusu yaratabilirler. Ayrıca, bir personaya isim vermek müşteri sadakati oluşturmaya yardımcı olabilir. İnsanlar doğası gereği tanıdık hissettiği yerlerde bulunmaya daha müsaittir. Şirketinizin personasının bir ismi olması bu tanıdıklığı arttıracaktır.

5. Pazarlamanızın merkezindeki persona
Personanızı oluşturduktan sonra, onu pazarlama kampanyalarınızda ve stratejilerinizde kullanın. Pazarlama çalışmalarınızı planlarken, kitlenizi etkili bir şekilde hedeflediğinizden emin olmak için personanızı her daim ön planda tutun.

Neden önemli?: Pazarlamanızda persona etkisi
Personanız pazarlama stratejinizde büyük bir rol oynar çünkü doğrudan hedef kitlenizle konuşmanıza ve onlarla kişisel düzeyde bağlantı kurmanıza olanak tanır. Personanızın kim olduğunu bildiğinizde, bu profile uyan müşterilerinizle rezonansa giren ve özel ihtiyaçlarına hitap eden, doğru hedeflemeleri olan içerikler oluşturabilirsiniz. Bu da hedef kitlenizde güven ve bağlılık oluşturmanıza yardımcı olur ve daha fazla satış elde etmenizi sağlar.

Unutulmaması gereken bir önemli husus da pazarlama stratejinizde persona kullanmanın rakiplerinizi ve onların hedef pazarlarına ulaşmak için neler yaptıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmasıdır. Personanızı anlayarak, onlara ulaşmak için rakiplerinizden daha etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Sonuçta tüm bu çabalarınız pazarınızda daha büyük bir alan kazanmanız amacı doğrultusundadır. Persona tabanlı pazarlama, günümüzün rekabetçi pazarında başarılı olmak isteyen her işletme için önemli bir araçtır.

Tüm bu ipuçlarını takip etmek, hedef kitlenizi doğru bir şekilde temsil eden çok yönlü bir persona oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda personanızdan aldığınız geri dönüşler hedef kitlenizi çok daha detaylı bir biçimde anlamanıza ve yeni pazar stratejileri geliştirmenize yardımcı olacaktır. İşiniz büyüdükçe ve zaman içinde değiştikçe personanızı güncellemeye devam etmeyi unutmamak da önem arz ediyor.

Persona oluştururken sıkça yapılan hatalar
Sıkça yapılan hatalardan biri de demografik bilgilerin yeterli olduğuna inanılması. Elbette demografik bilgiler persona yaratım sürecinde rol oynayabilir, ancak tek faktör değildir. Hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve ikna edici içerik oluşturmak için değerli bir araç olabilir. Tek odağınızı demografiye çevirmek yerine personanızın günlük yaşamlarında oynadığı rol, karşılaştıkları zorluklar ve başarıyı nasıl ölçtükleri hakkında düşünmek daha yararlı olabilir. Bu, onların bir kişi olarak kim olduklarını daha iyi tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Birçok kişi personasını şimdiki haliyle tasarlıyor ancak önemli bir detay unutuluyor. [1] Persona oluştururken mesainizin büyük bir kısmını onun hikayesine ayırmalısınız. İyi tasarlanmış bir hikaye personanız hakkında önemli detayları es geçmemenizi ve doğru stratejiler üretmenizi sağlar. Ona gerçek bir insanmışcasına geçmişine dair hikayeler yazmak, hayallerini düşünmek, bugünkü haliyle neler hissettiğini bilmek çok kullanışlı olabilir.

Örneğin bir persona, güvenli ve geniş bir araba arayan genç bir anne olabilir. Bu kişinin ihtiyaçları ve hedefleri, kendisini rahat bir sürüşe çıkaracak bir araba arayan emekli bir kişiden farklı olacaktır. Örneğin genç bir anne, teknolojiyle emekli birine göre daha haşır neşir olabilir. Dolayısıyla arabanın içerisine daha kompleks ancak birçok özellik barındıran özellikler konulabilir. Tasarımcılar ürünlerini tasarlarken bu farklılıkları göz önünde bulundurur ve ihtiyaca göre üretir. Genç bir anne bir yandan da arabanın içerisinde daha farklı ihtiyaçların karşılanmasını ister. Bir çocuk koltuğunun olması veya yanında taşıdığı büyük bebek çantası için emekli birinden daha çok genişlik isteyebilir.

Bu genç annenin kalabalık bir şehirde büyüdüğünü ve burada yaşamını devam ettireceğini düşünürsek trafikle ilgili korkuları daha sakin bir yerde yaşayan emekli bir bireyden daha farklı olacaktır. Öncelikle çocuğu da olduğundan ötürü, arabanın herhangi bir kaza anında çok daha güvenli olabileceğinden emin olmak ister. Çünkü şehir hayatında trafik daha sıkışık ve araba kullanması daha tehlikeli olabilir. Genç annenin de şehirde büyümüş olmasından dolayı bu tarz kaygıların aklına gelmesi daha olağandır.

Bu tarz bir örneklemeyle oluşturulan personalar, ürünün üretim sürecinden pazarlamasına kadar birçok alanda kullanılabilir ve faydalı olur. Personaya bir hikaye yaratmak, insani yanlar katmak onu çok daha gerçekçi ve kullanışlı yapar. Elbette personanızı her daim yenilemeniz de oldukça önemlidir. Bu sayede markanız da her daim güncel kalır ve çağı yakalar. Öyle ki az evvel örneğini verdiğimiz genç annenin on yıl sonra genç bir anne olmuş başka biriyle tamamen aynı kaygıları olmayacaktır.

Yoruma kapalı

wohnung abmelden berlin

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı

Adana evde masaj Ankara evde masaj Antalya evde masaj Bursa evde masaj Denizli evde masaj Eskişehir evde masaj Gaziantep evde masaj Hatay evde masaj İstanbul evde masaj İzmir evde masaj Kayseri evde masaj Kocaeli evde masaj Konya evde masaj Malatya evde masaj Mersin evde masaj Sakarya evde masaj Samsun evde masaj Yalova evde masaj Trabzon evde masaj Tekirdağ evde masaj Aydın evde masaj Muğla evde masaj Kütahya evde masaj Manisa evde masaj Kahramanmaraş evde masaj Çanakkale evde masaj Balıkesir evde masaj Van evde masaj Şanlıurfa evde masaj Sivas evde masaj Diyarbakır evde masaj Aksaray evde masaj Afyon evde masaj Amasya evde masaj Bolu evde masaj Burdur evde masaj Elazığ evde masaj Erzincan evde masaj Erzurum evde masaj Düzce evde masaj Edirne evde masaj Isparta evde masaj Giresun evde masaj Karabük evde masaj Kastamonu evde masaj Sinop evde masaj Kırıkkale evde masaj Kırklareli evde masaj Kırşehir evde masaj Mardin evde masaj Nevşehir evde masaj Niğde evde masaj Ordu evde masaj Osmaniye evde masaj Rize evde masaj Tokat evde masaj Zonguldak evde masaj Uşak evde masaj Yozgat evde masaj Bingöl evde masaj Batman evde masaj http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son escort bayan masaj salonu Konya escort Sakarya escort Samsun escort Kocaeli escort Kayseri escort İzmir escort Hatay escort Gaziantep escort Diyarbakır escort Ankara escort Adana escort Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort adana mutlu son masaj istanbul mutlu son masaj ankara mutlu son masaj izmir mutlu son masaj bursa mutlu son masaj antalya mutlu son masaj konya mutlu son masaj şanlıurfa mutlu son masaj gaziantep mutlu son masaj kocaeli mutlu son masaj mersin mutlu son masaj diyarbakır mutlu son masaj hatay mutlu son masaj manisa mutlu son masaj kayseri mutlu son masaj samsun mutlu son masaj balıkesir mutlu son masaj kahramanmaraş mutlu son masaj van mutlu son masaj aydın mutlu son masaj tekirdağ mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj denizli mutlu son masaj muğla mutlu son masaj afyon mutlu son masaj amasya mutlu son masaj batman mutlu son masaj çanakkale mutlu son masaj çorum mutlu son masaj düzce mutlu son masaj edirne mutlu son masaj elazığ mutlu son masaj erzurum mutlu son masaj eskişehir mutlu son masaj giresun mutlu son masaj ısparta mutlu son masaj kastamonu mutlu son masaj uşak mutlu son masaj kütahya mutlu son masaj malatya mutlu son masaj ordu mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj rize mutlu son masaj sivas mutlu son masaj tokat mutlu son masaj aksaray mutlu son masaj yalova mutlu son masaj yozgat mutlu son masaj zonguldak mutlu son masaj Arnavutköy escort Ataşehir escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kağıthane escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Sarıyer escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Zeytinburnu escort Adapazarı escort Aksu escort Anamur escort Antakya escort Atakum escort Belek escort Beykoz escort Buca escort Çankaya escort Çorlu escort Dalaman escort Edremit escort Erdemli escort Gaziemir escort Gazipaşa escort Gölcük escort Gümbet escort Gümüşlük escort İlkadım escort İnegöl escort İskenderun escort Karşıyaka escort Kaş escort Kavaklıdere escort Keçiören escort Kepez escort Konak escort Konyaaltı escort Köyceğiz escort Menderes escort Menemen escort Menteşe escort Mezitli escort Ödemiş escort Odunpazarı escort Osmangazi escort Pamukkale escort Şahinbey escort Serdivan escort Seyhan escort Side escort Şile escort Silifke escort Silivri escort Tarsus escort Tire escort Torbalı escort Toroslar escort Turgutreis escort Yalıkavak escort Bandırma escort Çerkezköy escort Kahramankazan escort Elbistan escort Milas escort Polatlı escort Çarşamba escort Ceyhan escort Nazilli escort Söke escort İznik escort Susurluk escort Melikgazi escort Yıldırım escort Bafra escort Akçaabat escort Salihli escort Akhisar escort Soma escort Turgutlu escort Yatağan escort Köyceğiz escort Merzifon escort Lüleburgaz escort Sandıklı escort Gelibolu escort Çan escort Dörtyol escort