rolex replica indicates these overall appeal of sentimental charms .

Düşüncelerimizden kaçmak için telefona sığınıyoruz

| |

Dijital teknolojiler hakkında yapılan pek çok araştırma dikkat eşiğinin giderek düştüğünü ortaya koyuyor. Uzmanlar ise bütün gün akıllı bir ekranın önünde oturmanın pek de akıl karı olmadığını vurguluyor ve potansiyel tehlikeler konusunda uyarıyor. Yapılan yeni bir araştırma, beynimize biraz “temiz hava” aldırmak için düşüncelerimizi özgür bırakmanın sanılandan daha eğlenceli olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık, Almanya ve Japonya’dan araştırmacılar, insanların dijital bir cihaz ya da başka bir dikkat dağıtma şekli olmadan keyifli zaman geçirmekten kaçındığını ortaya koydu. 250’den fazla gönüllüyle yapılan bir dizi deneye göre insanlar, kendi düşüncelerine 20 dakika bile tahammül edemiyor… Araştırmanın baş yazarı olan Kyoto Üniversitesi’nden Aya Hatano, “İnsanların kendilerini düşüncelerine kaptırma konusunda çarpıcı bir yeteneği var. Ancak araştırmamız, bireylerin düşünmenin ne kadar ilgi çekici olabileceğini takdir etmekte zorlandıklarını gösteriyor. Bu, insanların günlük yaşamda düşünmeye ve hayal kurmaya biraz zaman ayırmak yerine neden kendilerini cihazlarla ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerle meşgul etmeyi tercih etmeleriyle açıklayabilir” diyor.

Sandığımızdan daha az uyarılmaya ihtiyacımız var

Yapılan deneylerden birinde, çalışma yazarları katılımcılardan 20 dakika boyunca kendi kendilerine düşünerek yalnız oturmaktan ne kadar keyif alacaklarını tahmin etmelerini istedi. Deney gönüllüler akıllı telefon kullanamadı, okuyamadı ve hatta etrafta dolaşamadı. Sonuçlar, her insanın bu durumdan tahmin ettiğinden çok daha fazla keyif aldığını gösteriyor.

Farklı bir deneyde ise, insanların çevrimiçi haberleri kontrol etmeyi düşünmekten ne kadar keyif aldıklarını karşılaştırıldı. Gönüllüler, internette gezinmeye kıyasla beyinlerini özgürce kullanmaktan ne kadar keyif alacaklarını önemli ölçüde küçümsediler. Deneyden sonra, katılımcılar her iki aktiviteden de aynı miktarda keyif aldıklarını bildirdiler.

Düşünmek aslında keyifli olabilir…

Genel olarak, araştırma ortaya koyuyor ki düşünmek hala insanlar, keyifli bir aktive olarak nitelendirmiyor ve bunda dijital teknolojilerin payı büyük… Yedi puanlık bir ölçekte, katılımcılar düşünce egzersizine sadece üç veya dört verdi. Tübingen Üniversitesi’nden çalışma yazarları Kou Murayama, “Zaman öldürmek artık çok kolay. İşe giderken otobüste, özgürce dolaşan düşüncenize kaptırmak yerine telefonunuzla ilgileniyorsunuz çünkü düşünmenin sıkıcı olacağını tahmin ediyorsunuz. Ancak bu tahmin yanlışsa, bu tür bir uyarıya güvenmeden kendinizi olumlu bir şekilde meşgul etme fırsatını kaçırıyorsunuz” diyor.

Yoruma kapalı

wohnung abmelden berlin

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı