Yılbaşı Konsepti

| |


Yılbaşı denince akla hemen parlak abartı kıyafetler, mumlar, ışıklar, süslemeler, şık masalar, kırmızı ve yeşil olan herşey gelir. Ve bence gerçekten de yılbaşında giyilen o parlak kıyafetler, yapılan simli makyajlar, süslemeler o geceye özel olduğu için hiç de kötü durmaz. Bu kadar simi, pulu payeti başka hangi gece de kullanabilirsiniz ki….

Ama yine de siz siz olun bütün sim ve pateyleri bir arada kullanmayın. Tek parça sıvama payetli bir elbise hoş olabilir ama etek-bluz gibi iki yada üç parça kombinden oluşan bir kıyafet giyecekseniz hepsinin parlak ve payetli olması sizi bir disko topuna çevirebilir. Amaç konsepte uymaksa, sade bir elbiseyi abartı simli bir makyajla ve aksesuarlarla yılbaşı gecesine uydurabilirsiniz. Ama bence yılbaşı gecesi denince üzerinizde bir yerde mutlaka bir parlaklık olmalı.

Evde bir parti veriyorsanız kıyafet seçiminiz daha kolaydır. Sıcaklık, soğukluk, yol v.b.durumlar olmayacağı için şal, çanta gibi aksesuarları baştan elemiş olursunuz. Hatta kıyafetinizin, hazırlayacağınız masanın ve evin konseptine uyumlu olması harika olur.

Evde verilen bir yılbaşı partisinde giyim kadar evin konsepti de çok önemlidir. Partiye gelenlerin eve girer girmez karşılanacağı yılbaşı konsepti ile yeniyıl havasına girmesi gerekir. Bunu sağlamak için evinizde küçük dokunuşlarla hariklar yaratabilirsiniz. Örneğin topladığınız kozalakları dore veya lame sprey boyalarla renklendirerek sehpa, masa, ağaç altı v.b.alanlarda kullanabilirsiniz. Hatta biraz yaratıcılığınızı devreye koyup, çeşitli versiyonlarda masa süsleri hazırlayabilirsiniz. Herhangi bir yerden kopup yere düşmüş olan ağaç dallarını, yeşil yaprakları toplayarak boyadığınız kozalaklarla bir dekor hazırlayabilirsiniz. Üzerine birazda kar spreyi sıktıkmı, alın size yılbaşı konsepti…ayrıca yine sadece o geceye özel kırmızı-yeşil renklerde örtülerden, peçetelerden, mumlardan ve noel baba figürlü süslerden de hem evin her köşesinde hem de yemek masasında harikalar yaratabilirsiniz. Ev hazır olduğuna göre, şimdi sıra konukları karşılamakta. Gelen konukları minik likör bardaklarında sunulan likör çeşitleriyle karşılayabilirsiniz. Sunum yaptığınız tepsiye yılbaşına özel tasarlanan janjanlı çikolatalardan koymayı sakın unutmayın. Sağım solum, önüm arkam yılbaşı konsepti…karşılama likörü ve sadece bu geceye özel ev konsepti ile, gelen konuklarınız içeri girer girmez harika bir yeniyıl partisi olacağından şüphe etmeyeceklerdir.

Evde yılbaşı partisi veripte tombala oynamamak olmaz. İnanın belki de normal bir günde keyif vermeyen bu oyun, yılbaşı gecesi oynandığı zaman inanılmaz bir keyfe dönüşüyor. Tombala ile birlikte gecenin ilerleyen saatlerinde ikram edeceğiniz sıcak şarap ikramı da keyfinize keyif katacaktır. Bir çok şekilde sıcak şarap tarifi var ama işte size benim her yılbaşı gecesi yaptığım sıcak şarap tarifi:

İstediğiniz marka bir kırmızı şarabı kısık ateşe koyun. İçine 2 ye bölünmüş çubuk tarçın, 1-2 adet karanfil atın. 1 elmayı soyun, kabuklarını ve kendisini ayrı ayrı ekleyin. Yine aynı şekilde tatlı bir portakalı soyun ve kabuklarını ekleyin. Soyulmuş portakala 1-2 adet karanfil saplayarak karışıma koyun. Bu şekilde karışımın ısınmasını bekleyin ama kesinlikle kaynatmayın. Bir kepçe yardımıyla kuplu bardaklara dökerek bardakların içlerine birer çubuk tarçın koyabilirsiniz. Servis ederken tepsinin içine dekorsayon amaçlı tarçın, elma, noel baba figürlerinden oluşan minik heykeller ve mum koymayı da ihmal etmeyin.

Yılbaşı gecesi modası bambaşkadır. Simlerden payetlere, yeşilden kırmızıya, doreden lameye, mumlardan ışıklı kablolara, likörden şaraba, kestaneden tombalaya….Afiyet olsun, şıklık olsun, keyif olsun.

Sevgilerimle.

Filiz GÜR

Yorum Yazın