Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 102. yılı töreninde konuştu

| |

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 102. yılı töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bakanımıza kapıları kapattılar, bunun uluslararası hukukta yeri yok. Böyle giderseniz Türkiye’den karşılığını bulacaksınız’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satırbaşları:

HEP DİYORUZ KORKAKLAR ZAFER ANITI DİKEMEZ

15 Temmuz gecesi tankların önüne arslanlar gibi dikilen bu milletin karşısında kim durabilir? Şehadeti göze almış insanların elde edemeyeceği hiçbir başarı yoktur. Hep ne diyoruz, korkaklar zafer anıtı dikemez diyoruz. Milletimiz cesaretini 15 Temmuz’da F-16, tank, helikopter, silahlara karşı durarak göstermiştir. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en reformcu hizmetlerine imza atmış bir kadro olarak tarihi bir değişim teklif ediyoruz. 16 Nisan’da halkoylamasına sunulacak olan Anayasa değişikliği sistemin amacı istikrar ve güveni garanti altına almaktır.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ YERLİ, MİLLİ VE DEMOKRATTIR

Krizlerin sebebi olan istikrarsızlığı üreten mevcut sistem yerine dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yönetim sistemine geçiyoruz. Bunun adını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak koyduk ve milletimizin huzuruna getirdik. Bu sistem yerlidir, millidir. Onun için de anayasa değişikliğiyle gelen Cumhurbaşkanlığı sistemini milli, yerli, demokrat olan herkes sahiplenmiştir. İnanıyorum ki, sahiplenecektir. Bizim gayemiz Çanakkale’de yedi düvele meydan okuyan dönemin en modern ordularını dize getiren, tarihin akışını değiştiren ecdadımıza layık olabilmektir. Çanakkale savaşlarını bilmeyen oradaki ruhu, heyecanı, azmi, kararlılığı kalbinde hissetmeyen hiç kimsenin yüreği bu millet için çarpmaz.

102 YIL ÖNCE ÇANAKKALE’DE NE İŞİMİZ VAR DİYORLARDI

Bundan 102 yıl önce Mehmetçik Çanakkale’de çarpışırken yine birileri bu savaşa ne gerek var diyordu. Ülkemizde böyle bir kesim her zaman olmuştur. Bugün Irak’ta, Suriye’de ne işimiz var dedikleri gibi. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil son devletimizdir. Osmanlı da bizimdir, Selçuklu da bizimdir, binlerce yıllık tarihimizde gelip geçmiş tüm devletler bizimdir. Devleti yaşatmanın yolu insanı yaşatmaktan, insanı yaşatmanın yolu da onun kendisini huzur ve güven içinde sağlamaktan geçiyor. Bu ülke geçmişte önceliği insanı yaşatmak yerine, kendi saplantılarının esiri olan bir anlayışı yüzünden çok bedel ödedi.

17-25 ARALIK DARBESİNİ PÜSKÜRTTÜK

Ülkemizi götürebileceğimiz kadar ileriye götürdük. Ama ne yaparsak yapalım iş geliyor bir yerde tıkanıyor. 2007 yılını hatırlayın. Türkiye büyümesi ile kalınması ile yatırımları ile ilerlerken bize engel çıkardılar. Meclis’te bize Cumhurbaşkanı seçtirmek istemediler. 367 gibi akıl mantık dışı bir şeyle Meclis’i kilitlediler. Biz de millete gittik. Bunun bedeli olarak da tuttular o zaman başında bulunduğum partiye kapatma davası açtılar. 2011 seçimlerde gelin ülkemizi yeni bir anayasaya kavuşturalım dedik, ona da engel oldular. Küçük çaplı anayasa değişiklikleri ile işler bir yere kadar yürüyor.17-25 Aralık’taki emniyet yargı darbesi bir çetenin ürünüydü. Milletimizin desteği ile bu saldırıyı püskürttük ve darbecileri tasfiyeye başlattık.

ÇUKUR SİYASETİ YAPANLAR O ÇUKURLARA GÖMÜLDÜ

Milletimizin geleceği adına attığımız her adım bugüne kadar vesayet odakları ve terör örgütleri tarafından sabote edilmeye çalışıldı. Güvenlik güçlerimiz çukurlarla sonuç elde edebileceğini sanan teröristleri o çukurlara gömdü. Ben bu vesileyle silahlı kuvvetlerimize, askerimize, polisimize, korucularımıza huzurlarınızda Çanakkale’den şükranlarımı bildiriyorum. Onlar o çukur kazanları, hendek kazanları şu anda Cudi dağlarında, Tendürek’te kazdıkları çukurları onlar gömülüyor.

İTİRAFLARINI İNKAR EDİYORLAR AMA HİÇ MERAK ETMEYİN

Ülkemize yönelik tüm saldırıları boşa çıkanlar 15 Temmuz’da bu defa kanlı bir darbe girişimiyle hedeflerine ulaşmak istediler. Bu millet tankı, topu görünce kaçar, evine saklanır, onlar da ellerini kollarını sallayarak gelip ülkeyi teslim alır sandılar. Öyle olmadı, milletimizin o gece tarihimizin en büyük kıyamlarından birini gerçekleştirerek FETÖ ihanet çetesi mensuplarını derdest etti. Şimdi hepsi mahkemelerde hesap veriyorlar. Yakalandıkları itiraf ettiklerini şimdi inkar ediyorlar. İstedikleri kadar inkar etsinler ortada 248 vatandaşımızın şehadeti, işgal edilmek istenen bir ülke var, istikbali ve istiklali tehdit edilen millet var. O gece silah arkadaşlarına sıkan kim, vatandaşlarımıza tankla, topla saldıran kim? Meclisimizi, Özel Harekat’ı bombalayanlar kim? Hepsi suçüstü yakalandı. Milletimiz müsterih olsun hak ettikleri cezayı alacaklar.

15 TEMMUZ MUSİBETİ BİZE BU SİSTEMİN ŞART OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Şu anda burada şehit ve gazi aileleri var. Hiç merak etmeyin. 16 Nisan’dan sonra Meclis’ten idam talebi geçtiği an ben onaylarım. Corç ne diyecek, Hans ne diyecek bizi ilgilendirmez. Halkım ne diyecek Hak ne deyicek bizi bu ilgilendirir. 15 Temmuz musibeti bize bir değişimin artık kaçınılmaz olduğunu gösterdi. İhtiyacımız olan yeni yönetim sisteminin startını verdik. Parlamentomuzda AK Parti ve MHP bu konuda müşterek hareket etme kararı aldı. Siyasi partilerimiz üzerlerine düşeni yaptı. Meclis üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra milletimizde. Yeni yönetim sistemini yurt içinde ve yurt dışında milletimize anlatmak üzere çalışmalara başladığımızda karşımızda garip bir tablo bulduk.

ALMAN ŞANSÖLYESİ DE BUNUN YANINDAYIM DİYOR YAZIKLAR OLSUN

Hollanda benim Dışişleri Bakanımın uçuş iznini iptal ediyor, bayan bakanımı konsolosluğa sokmuyor. Atlarını itlerini vatandaşımın üzerine salıyor. Almanya’nın şansölyesi de onun yanında yer aldığını söylüyor. Yazıklar olsun sizlere! Bunların al birini vur ötekine! Bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz, 16 Nisan’da benim milletim en güzel cevabı inşallah sandıklarda, demokratik bir şekilde verecektir. Bütün bu olanlar inanıyorum ki, herkesi bir yere doğru sevketmiştir. Yurtdışında 3 milyona yakın seçmenimiz var. Engellediler varsın engellesinler. Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Belçika, Danimarka kim olursa olsun, biliniz ki Cumhurbaşkanınız her zaman dik durdu, bundan sonra da dik duracaktır.

YARASALAR İSTEMİYOR DİYE GÜNEŞ DOĞMAKTAN VAZGEÇMEZ

Almanya ve Hollanda faşistçe adımlarıyla uluslararası hukuku da ihlal etti. Siz bakana kapı kapatamazsınız! Uluslararası hukukta bunun yeri yok. Eğer böyle giderseniz bunun karşılığını Türkiye’den de bulacaksınız. Türkiye’de yapılan halkoylamasından size ne? Onlar bu değişimin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin her alanda yeni Çanakkale zaferlerinden korkuyorlar. Onlar istese de istemese de Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ DÜNYANIN BİR NUMARASI OLUYOR

Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri diyor Ziya Paşa. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapıldığında birileri ona hayır dedi. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldığında hayır dediler. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne hayır dediler. osmangazi Köprüsü yapıldığında hayır dediler. Şurada 3 yıl içinde 200 milyon insanın geçtiği Marmaray yapıldığında hayır dediler. Avrasya Tüneli’ne hayır dediler. Şimdi bugün 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nün temelini atıyoruz. Hayır mı, evet mi? İnanın onlar yine onlar hayır der. 5 yıl sonra inşallah bu köprünün açılışına geliyoruz. Burada Cumhurbaşkanı Sistemi isteyenleri mutlu edecek istemeyenlerin huzurunu kaçıracak bir müjde. 102 yıl önce düşmanlarımızı derin sulara gömen Çanakkale şehri için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor bu. Bu köprü dünyanın bir numarası oluyor.

BU PROJELERİN DÜNYADA EŞİ VE BENZERİ YOKTUR

Aynı şekilde İstanbul’da dünyanın bir numaralı havalimanını yapıyoruz. 2023′de 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Dünyada bunların eşi benzeri yok. Bu millet inşallah azmederek, inanarak neleri yapabileceğini açık ve net ortaya koymuştur. Bugün burada şehitlerimizin Çanakkale’de ortaya koydukları inancın, azmin bizlere neler kazandırdığının ispatı bakımından çok önemli.

Yorum Yazın