Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hollanda bunun bedelini ödeyecek

| |

Cumhurbaşkanı Erdoğan İyilik Ödülleri töreninde konuştu. Hollanda’nın ırkçı yaklaşımına tepki gösteren Erdoğan, ‘Bunun bedelini ödeyeceksiniz’ dedi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Yardım konusunda halkın değil, Hakkın bilmesi yeterlidir. Sosyal medya ile bu incelik kayboluyor. Sanal ortamda paylaşımlarla insanlık vazifesini getirdiğini sanıyorlar. Gönüle dokunmayan yardım sevgisi hastalıklı bir haldir.

Kalplerin taşlaştığı, nasır tuttuğu bir dönemde yaşıyoruz. Bize düşen iyilik neferlerine sahip çıkmaktır.

FETÖ çetesinin kurşunlarına siper olan şehitlerimiz her türlü takdiri hakediyor.

“NAZİZM HORTLADI”

Nazizim yeniden hortladı dedim. Arkasından şunu ilave ettim: Ben Nazizmin bittiğini sanıyordum, aldanmışım. Rahatsız oldu beyefendiler. Şimdi soruyorum; dün gece bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Sayan kardeşime, bir bayan, kalkıp da kendi başkonsolosluk binasına, maslahatgüzarıyla ve diplomatik bir araçla gitmesini engelleyen zihniyet, bunu uluslararası diplomaside ve dünyaya nasıl anlatacak. Şöyle mi anlatacak? Biz davet etmedik ki?

“HOLLANDA BEDELİNİ ÖDEYECEK”

Nereden çıktı bu ya, ben istediğim ülkeye elimde pasaport varsa giderim. Uluslararası seyahat özgürlüğüm varsa da giderim, diplomat da vardır. Nazizim olduğu zaman “Benim dediğim doğrudur, istediğimi yaparım” anlayışıyla bunlar, konsolosluk binasını kilitleyecek kadar ileri gitmiştir. Konsolosumuzu dışarı çıkarmayacak kadar ileri gitmiştir. Sabaha kadar telefonda konuştuk.

Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız. Alınan cevaplar enteresan, çıkması lazım, çıkması lazım. Hollanda, çarşamba günü yapılacak bir seçim için Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bedelini de ödeyeceksin. Olması gerekenleri henüz yapmış değiliz. Fatma kardeşimiz bir Nene hatun olarak onların etten duvara karşı her şeyi yaptı. Oradan ayrılmasını tavsiye edince attık.

Karakolda çay kahve ikram edelim falan demişler. Fatma kardeşimiz istememiş, otoparkta 1.5 saat beklemişler. Bakın bu duruş çok önemli. Bundan sonraki süreç işleyecek. Şimdi çarşamba günü bakalım ne olacak?

“HOLLANDA’DAKİ VATANDAŞLARIM GEREĞİNİ YAPACAK”

Bu uygulamayı yapanlar, Hollanda’daki 250 bin Türk’e karşı bu uygulamayı yapanlar, ben buradan Hollanda’daki kardeşlerime de sesleniyorum, siz zaten gereğini yapacaksınız. İsim vermeme gerek yok, bir tane ırkçı var. Şuraya bak ya, Avrupa ırkçılığa gidiyor. Neredesin Avrupa Birliği, sonra Tayyip Erdoğan çaktığı zaman rahatsız oluyorlar. Almanya televizyonunda bizim 18 maddelik paket yalan yanlış anlaşılıyor. Almanya Devlet Televizyonu’nda “Hayır diyoruz” diyorlar. Sana ne ya.

Benim bakanıma, Dışişleri Bakanıma, Aile Bakanıma, Ekonomi Bakanıma oralarda her türlü af edersiniz edep dışı davranışı yapanlar bunun bedelini ödeyecek. Benim Hollanda’daki vatandaşlarımın üzerine atlarla yürüyen, af edersiniz kendi ilerindeki hırsları köpeklerle öne sürenler bedelini ödeyecek. Bizim vatandaşlarımız oraları terk etmeyecek.Bizim vatandaşlarımız artık oranın da vatandaşı. Bunun bedelini ödeyecekler, uluslararası diplomasinin ne olduğunu öğrenecekler.

“FRANSA’YA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bu arada Fransa’ya teşekkür ediyorum, bu işlerin içine girmediler. Geçtiğimiz zamanlarda yurt dışındaki vatandaşlarımıza “Türkiye’de tatil” çağrısı yapmıştım. Ama diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlarımıza diyorum ki, komşularınızı da alın gelin Türkiye’ye. Ev sahipliği nedir, misafirperverlik nedir görsünler.

“SURİYE’NİN KUZEYİNDE TERÖR ÖRGÜTÜ DEVLET KURAMAYACAK”

Suriye’nin kuzeyinde bir terör örgütünün devlet kurmasına müsaade etmeyeceğiz.

Yorum Yazın